Wałęsa niczym Gering i Hitler? Awantura puławskich radnych

Rada Miasta Puławy dyskutowała o możliwości odebraniu Lechowi Wałęsie tytułu Honorowego Obywatela Puław. Przy okazji radni chcą zmienić kilka zapisów w regulaminie nadawania tego tytułu. Chodzi o to, by, gdy pojawi się taka konieczność, móc pozbawić daną postać honorowego obywatelstwa. Podczas dyskusji nad tym tematem doszło do awantury pomiędzy dwoma puławskimi radnymi: Ignacym Czeżykiem (PiS) i Ryszardem Stępniem (PSPP). A zaczęło się niewinnie.

Radny Ignacy Czeżyk– Nie jestem za odebraniem Lechowi Wałęsie tego tytułu, bo on się w pewnym momencie nawrócił i zrobił bardzo dużo dobrego. Ale pamiętam, jak wtedy, gdy złożono propozycję przyznania mu tego tytułu była też druga – aby taki sam otrzymał Andrzej Gwiazda. Wtedy radni PO zagłosowali za Wałęsą, ale nie poprali kandydatury Gwiazdy. Teraz ten rachunek powinien zostać wyrównany. Co do zmian w samym regulaminie to nie uważam, żeby były konieczne. Choć są takie miasta jak Gdańsk, że z przyczyn proceduralnych do dziś nie można odebrać tytułu Honorowego Obywatela Geringowi, czy Hitlerowi – stwierdził Ignacy Czeżyk.

Reakcja radnego Stępnia byłą natychmiastowa i dla większości obecnych radnych – zaskakująca.

– Jestem zbulwersowany porównaniem Wałęsy do Hitlera. Gdzie my jesteśmy? Co to ma znaczyć na Boga? To było celowe pana wystąpienie. To nie był przypadek. Skoro stawia pan Wałęsę i Hitlera w jednym rzędzie, to proszę podrzeć swoje zdjęcia z kampanii do Sejmu, gdy stał pan właśnie obok Wałęsy. Niech pan teraz odedrze z nich swoją postać. Chyba nikt w tym kraju nie dopuścił się takiego porównania. Jestem zdegustowany – nie krył zdenerwowania Ryszard Stępień.

I choć Ignacy Czeżyk wyjaśniał, że w jego wypowiedzi chodziło wyłącznie o kwestie proceduralne, to kompromisu pomiędzy radnymi nie udało się wypracować.

– Nie wiem, czy to pogoda czy godziny popołudniowe takie u kolegi Ryszarda czynią zaburzenia w odbiorze? Ani mi się śniło porównywanie. Podałem tylko przykład ze zmianą regulaminu. Chcę nagranie z tej komisji i przedstawię sprawę prasie, bo tak tego nie zostawię – ripostował Czeżyk.

Ale to nie uspokoiło radnego Stępnia.

– Dla mnie to zdecydowanie poniżej wszelkiej krytyki. Pan jako nauczyciel, dyrektor, poseł… To jest niedopuszczalne. Z każdym zdaniem coraz bardziej się pan pogrąża – podsumował radny Stępień. Dyskusję zdecydowanie zakończył przewodniczący Komisji Promocji Miasta, Kultury i Współpracy RM Puławy – Ireneusz Rzepkowski.

– Po raz pierwszy odbiorę głos, jeśli panowie będą brnąć w tę dyskusję – uciął zdecydowanie Rzepkowski. Radni stwierdzili, że nie będą wracać do tego tematu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz