ŚWIĘTO KONSTYTUCJI W DĘBLINIE – (WIDEO)

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Świętego Piusa V Papieża. Po mszy, przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej, uczestnicy przeszli ulicami miasta przed Pomnik Niepodległości.

Tegoroczne święto uświetniły swoim udziałem Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych oraz Orkiestra Wojskowa z Dęblina. Honorową wartę przed pomnikiem pełnili podchorążowie WSOSP oraz dziewczęta w strojach historycznych z Miejskiego Domu Kultury. Z okazji Święta 3 Maja, burmistrz Dęblina Beata Siedlecka wygłosiła okolicznościowe przemówienie. W swoim wystąpieniu nawiązała do najważniejszych wartości, narodowych symboli oraz szeroko pojmowanej wolności: „Z roku na rok coraz więcej mieszkańców Dęblina nie wstydzi się swojej tożsamości i wywiesza flagi. (…) To wymowny gest, który dziś prosto wykonać, ale przez długie dziesięciolecia naszej narodowej historii był zabroniony. Korzystajmy zatem z tego dobrodziejstwa czasów pokoju”.

Burmistrz w sposób szczególny podkreśliła potrzebę wzajemnego szacunku oraz patriotyzmu: „Szanowni Państwo, korzystając z okazji proszę Was i siebie, abyśmy przykładem naszych przodków potrafili dbać o naszą małą ojczyznę – Dęblin i tą wielką – Polskę. Byśmy czuli dumę z naszych wspólnych osiągnięć i sukcesów. Byśmy nawzajem się wspierali, a nie tylko krytykowali i potępiali. Życzę nam wszystkim, byśmy jako Polacy i dęblinianie wspólnie podejmowali się zadań na miarę tego wydarzenia, które dziś świętujemy. Oby każda zrealizowana z powodzeniem inicjatywa była wzmocnieniem dla naszego miasta i całej jego społeczności”.

Po oddaniu salwy honorowej, delegacje złożyły wieńce i wiązanki. Hołd poległym za Ojczyznę oddali przedstawiciele: dęblińskiego samorządu, władz wojewódzkich i powiatowych, dęblińskich jednostek wojskowych, służb mundurowych, zakładów pracy, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń oraz placówek oświatowych. Uroczystości na Placu Niepodległości zakończyła wiązanka pieśni legionowych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Dęblina, a także widowiskowa defilada Ułańskiej Straży Tradycji i Wiary w barwach 7 Pułku Ułanów Lubelskich z Bobrownik.

Następnie w Ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, którą uświetnił występ artystyczny uczniów z Zespołu Szkół Nr 4 w Dęblinie.

(um)