RYKI: AFERA KTÓRA NIE MA KOŃCA…

O tej sprawie przed blisko 10 laty było bardzo głośno w całej Polsce. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Lublinie Grzegorz Kuna oskarżył 5 osób o to, że działając w zmowie wyprowadzili z ryckiej uczelni 3mln 450 tys. zł. 

Dwóch „bohaterów” afery nie żyje – dr Adam K. i rzecznik szkoły Włodzimierz N. Na lawie oskarżonych zasiadają dalej kapitan Paweł L. – były oficer Wojskowych Służb Informacyjnych, Jacek T. – budowniczy uczelni i Grażyna M. – wspólnik spółki Centrum Edukacji i Zarządzania – założyciela Wyższej Szkoły Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania w Rykach. Ich proces od 6 lat wciąż toczy się przed lubelskim sądem. Przypomniał o tym podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Rykach Stanisław Szałajko – długoletni radny powiatowy, dziś sołtys dzielnicy Stare Miasto. Byłą to reakcja na słowa, które tydzień wcześniej, podczas uroczystej sesji z okazji 60. lecia nadania praw miejskich Rykom wypowiedziała Grażyna Piskorska. Podczas swojego wykładu stwierdziła, że ówczesny poseł PSL Tadeusz Polański wspierał powstanie WSUPiZ. To stwierdzenie wzburzyło Stanisława Szałajko. Dlatego podczas kolejne sesji- wtorkowej, postanowił przybliżyć radnym i mieszkańcom, co dalej dzieje się ze szkołą i zadać publicznie kilka pytań posłowi. Zapytał o to: Jakie działania wykonał poseł, by uczelnia powstała, dlaczego pozwolił na użycie swojego nazwiska w wykładzie Grażyny Piskorskiej i wreszcie czy nie uważa, że jego autorytet został wykorzystany do przykrycia afery gospodarczej w uczelni? Stanisław Szałajko stwierdził, że uczelnią, choć ta zmieniła nazwę, dalej rządzą te same osoby. Wszystkim grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Tekst: Tomasz Gustowski, fot. Marcin Mizera

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Komentarz

  • adrian

    Sierpień 2, 2017

    Przez wiele lat współpracowałem z Panem Jerzym Gąską. To bardzo mądry i porządny człowiek, sprawny samorządowiec. Trzeba być szmatą, aby takich ludzi gnębić. Zastanawiam się kto kupuje tego lokalnego szmatławca? Chyba tylko ograniczone miernoty i lenie.

Dodaj komentarz