„CZARTORYCH” W GRONIE ELITARNYCH SZKÓŁ. RUSZA PROJEKT „IZBA PAMIĘCI – RESTART”

I Liceum Ogólnokształcące im. ks. A. J. Czartoryskiego, poprzez uczestnictwo w konkursie zorganizowanym przez Fundację Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego pod hasłem „Izby Pamięci – restart”, znalazło się w elitarnym gronie zaledwie trzech szkół z całego kraju, które wezmą udział w pilotażowym projekcie, polegającym na modernizacji szkolnej Izby Pamięci oraz przekształceniu jej w nowoczesne, multimedialne muzeum.

Jeden z naszych nauczycieli znalazł w Internecie ofertę konkursu. Wspólnie ją przestudiowaliśmy i uznaliśmy, że warto przystąpić. Mamy izbę pamięci, jest w miarę nowoczesna, ale nie jest multimedialnym muzeum. Teraz to się zmieni, z czego się bardzo cieszę. Gratuluję autorom projektu – mówi dyrektor I LO w Puławach Beata Trzcińska – Staszczyk.

Zwycięski projekt przygotowany został przez dwóch nauczycieli historii z „Czartotycha” – Marka Rzeszutko i Tomasza Piotra Panka. Niedługo do I LO w Puławach przyjadą profesjonali projektancji, którzy przyjrzą się znajdującej się tu izbie pamięci. Szkoła, we współpracy z architektami wnętrz, przeprowadzi warsztaty edukacyjne dla uczniów na temat projektowania wnętrz muzealnych, pozyskiwania i prezentowania treści historycznych oraz ekspozycji. Ideą jest zmiana myślenia o izbach pamięci poprzez projekty wzorujące się na nowoczesnych ekspozycjach muzealnych.

Projektanci, po zebraniu materiałów oraz wizji lokalnej, opracują koncepcję modernizacji izby. Projekt – po konsultacji ze szkołą oraz po uzyskaniu akceptacji – zostanie w całości sfinansowany przez Fundację.

Mamy nadzieję, że atrakcyjny wizualnie wygląd, interaktywny charakter prezentowanych treści i eksponatów posłuży przede wszystkim wzbudzeniu wśród młodzieży zainteresowania historią, a zmodernizowana Izba Pamięci stanie się inspiracją do głębszego poznania historii I LO oraz dziejów naszego kraju – mówią autorzy projektu.

„Izby Pamięci – restart” – to konkurs dla szkół zainicjowany przez Fundację Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Do konkursu mogły przystąpić szkoły z całej Polski. Zgłoszenia przyjmowane były do 25 listopada. Trzy zwycięskie otrzymają sfinansowane przez Fundację nowe izby pamięci. Zmodernizowane miejsca pamięci będzie wyróżniać nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także wykorzystanie nowoczesnych technologii. Szkolne izby pamięci nie muszą kojarzyć się z zakurzonymi gablotkami ukrytymi w zapomnianych wnękach korytarzy. Konkurs pokazuje, że z pamięci o szkolnym patronie można uczynić ciekawą, nowoczesną ekspozycję, która nie tylko przyciągnie uwagę uczniów, ale stanie się też wizytówką szkoły. Fundacja szczególnie zainteresowana jest patronami, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny. Warto przypomnieć i podkreślić, że projekt niesie również dodatkową wartość dydaktyczną. Do pracy nad nowymi miejscami pamięci, zostaną bowiem także zaangażowani sami uczniowie szkół. Podczas warsztatów i zajęć prowadzonych pod okiem znakomitych architektów wnętrz, uczniowie poznają podstawowe zasady związane z selekcją materiałów historycznych, ekspozycją treści i budowaniem narracji.

Opracowanie i zdjęcia: Marcin Mizera 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz