PUŁAWSKI LEONARDO DA VINCI

Ma 90 lat, a mimo to na wystawę, której wernisaż przyciągnął do Puławskiej Galerii Sztuki tłumy, przygotował blisko 40 nowych obrazów. I to tylko w ciągu minionego roku. Wybitny malarz – uczeń Adama Bunscha, poeta, pisarz, erudyta, filozof, żołnierz AK, animator kultury, pedagog. Kazimierz Kotliński w pełni zasłużył na miano puławskiego Leonardo.

Kompozycje figuralne i abstrakcje, ale też charakterystyczne pejzaże i okrzyknięty najpiękniejszym obrazem wystawy ten z Izabelą Czartoryską i Świątynią Sybilli – Kazimierz Kotliński wciąż zachwyca i zaskakuje odkrywaniem coraz to nowych form wyrazu. Słusznie ktoś powiedział, że Jego obrazy się „czyta”. Odczytujemy zawarte w nich myśli, przestrogi, wskazówki, jakie chce światu przekazać autor. A zatem jego prace to nie tylko piękne, cieszące ludzkie oko zbiory form i kolorów. To także płynąca z nich nauka o historii, mitach, wierzeniach, literaturze, etyce i świecie współczesnym. Mistrz zabrał przybyłych w niezwykłą podróż po swoich dziełach. Przy każdym się zatrzymał, przybliżył jego genezę i zawarte w nim przesłanie. Oglądający byli urzeczeni. Były też podziękowania, gratulacje i kwiaty od miłośników sztuki Pana Kazimierza, w tym dyrektora Domu Chemika Zbigniewa Śliwińskiego i prezydenta Puław Janusza Grobla. Prezydent przyznał, że darzy Kazimierza Kotlińskiego największym uznaniem, a obraz Jego autorstwa, który przed laty otrzymał od swoich podwładnych, wisi u niego na honorowym miejscu i jest jego ulubionym. Niezwykłym wydarzeniem towarzyszącym wernisażowi w Puławskiej Galerii Sztuki była loteria, w której nagrodą był najnowszy obraz pana Kazimierza, przedstawiający dwie twarze człowieka – dobrą i złą. Ta, w której ręce trafiło dzieło, nie kryła radości.

Wystawę „Reminescencje natchnień” można oglądać codziennie z wyjątkiem sobót aż do 8 października, w godzinach od 11.00 do 17.00. Zapraszamy!