POCZĄTEK MONTAŻU MASZTU NIEPODLEGŁOŚCI W LUBLINIE

Ogromny 35-metrowy Maszt Niepodległości z biało-czerwoną flagą, mający uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, stanie na rondzie Romana Dmowskiego w Lublinie. W poniedziałek 29 października z Puław do Lublina dotarł już pierwszy transport z trzema wielkogabarytowymi elementami konstrukcji masztu.

W pierwszej kolejności przewiezione zostały dwie główne części korpusu masztu – każda o długości 13 m oraz średnicy od 60 do 70 cm i od 70 do 90 cm, jak również jeden z łuków podtrzymujących maszt o średnicy 80 cm. Do Lublina dotarł też dźwig, który będzie wykorzystany podczas prac montażowych.

 Kolejny transport zaplanowany jest w nocy z 1 na 2 listopada. Dostarczone zostaną wówczas dwa kolejne łuki podporowe, w tym jeden połączony z tzw. rozetą spajającą wszystkie elementy masztu.

2 listopada rozpocznie się ostateczny montaż masztu. Zarówno transport elementów, jak i prace montażowe prowadzone będą z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, dlatego tak ważne są dobre warunki pogodowe (np. przy silnym wietrze roboty, zwłaszcza te na wysokości muszą być wstrzymywane).

Maszt Niepodległości zostanie poświęcony 11 listopada. Jest to jedne w naszym kraju tego typu przedsięwzięcie, którego celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Idea ta, jak również wielkie przywiązanie do narodowych wartości połączyły trzech czempionów lubelskiej gospodarki: Grupę Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., PGE Dystrybucja oraz Lubelski Węgiel BOGDANKA S.A. Wielkie zaangażowanie wykazały też wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy” spółki Remzap i Prozap, które wzięły na swoje barki zaprojektowanie i wykonanie Masztu Niepodległości.

Maszt Niepodległości na rondzie im. Romana Dmowskiego w Lublinie będzie miał 35 metrów wysokości. Do jego wykonania użyte zostaną 22 tony stali. Na maszcie zawieszona zostanie biało-czerwona flaga o wymiarach 8,66 na 5,6 metrów (ok. 50 m kw.). Cała konstelacja będzie podświetlana w nocy.

fot. Sławomir Kłak

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz