NIEZŁOMNI W „CZARTORYCHU”

We wtorek 20 lutego w I Liceum Ogólnokształcącym im. A.J. ks. Czartoryskiego w Puławach odbyło się spotkanie ze Stanisławem Gajewskim – żołnierzem Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, wiceprzewodniczącym Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Lubelskiego oraz Markiem Franczakiem, synem ostatniego „Żołnierza Wyklętego” – sierżanta Józefa Franczaka „Lalka” poległego w walce z siłami ZOMO, SB w dn. 21.10.1963 r.
Uczniowie mogli poznać szczegóły różnych akcji zbrojnych i posłuchać wspomnień o ostatnim Żołnierzu Niezłomnym. Marek Franczak opowiedział również o represjach, jakich doznał po wojnie ze strony komunistów tylko dlatego, że był synem „ostatniego z wyklętych”.

Tyle lat tzw. wolnej Polski musiało upłynąć, aż coś w końcu zaczęło się zmieniać w tym temacie. Przecież jeszcze do niedawna o żołnierzach niezłomnych wcale się nie mówiło, ale jeżeli już, to w bardzo negatywnym kontekście, bo przecież byli to zwykli bandyci. Mój ojciec też. Przez lata żyłem z piętnem pochodzenia z „bandyckiej rodziny”. Komunistyczna propaganda zrobiła swoje. Chwała Bogu za to, że dzisiaj się to zmienia – mówi Marek Franczak.

Ta „lekcja historii” przygotowana została z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem spotkania był Tomasz Kraszewski.

Tekst i zdjęcia: Marcin Mizera