„JASTRZĄB” WRÓCI DO DOMU. POGRZEB ŻOŁNIERZA NIEZŁOMNEGO LEONA TARASZKIEWICZA

W niedzielę 16 lipca we Włodawie odbędą się uroczystości pogrzebowe żołnierza podziemia niepodległościowego Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb”.

Szczątki dowódcy oddziału partyzanckiego Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie ppor. Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb” zostaną pochowane 16 lipca na cmentarzu we Włodawie. Uroczystości pogrzebowe poprzedzi wystawienie w sobotę wieczorem trumny ze szczątkami w klasztorze oo. paulinów we Włodawie. Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, organizatorzy pogrzebu, zapraszają do udziału w tej patriotycznej uroczystości.

W listopadzie 2016 r. z grobu znajdującego się na cmentarzu w Siemieniu, niedaleko Parczewa, ekshumowano szczątki Leona Taraszkiewicza. To w tej miejscowości w styczniu 1947 r. podczas szturmu na budynek szkoły, zajmowany przez żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, „Jastrząb” został ciężko ranny, a potem zmarł. Ciało Taraszkiewicza potajemnie, w anonimowej mogile, pochowali członkowie WiN. Jego mogiła w czasach PRL był oznaczona tylko tabliczką z imieniem „Leon”.

W 1991 r. postawiono tam pomnik, na którym znalazły się pełne dane Leona Taraszkiewicza. Wtedy nie przeprowadzono ekshumacji. O ekshumację zwłok Taraszkiewicza zwróciła się do wojewody lubelskiego siostra „Jastrzębia” – Rozalia Otta. „Jastrząb” zostanie pochowany w mogile będącej także symbolicznym grobem jego brata – również żołnierza WiN – Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny”, którego faktyczne miejsce pochówku jest nieznane.

15 lipca 2017 r. (sobota)

  • 18.00–22.00 – Wystawienie trumny ze szczątkami śp. ppor. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” w klasztorze oo. Paulinów, Włodawa, ul. Klasztorna 7

16 lipca 2017 r. (niedziela)

  • 8.15 – Przeniesienie trumny ze szczątkami śp. ppor. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” do kościoła pw. św. Ludwika, ul. Klasztorna 7
  • 10.00 – Msza św. w intencji Bohatera
  • 11.30 – Uformowanie konduktu pogrzebowego i przemarsz Aleją Piłsudskiego na Cmentarz Wojenny przy ul. Lubelskiej
  • 12.00 – Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Wojennym we Włodawie

Źródło: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/40932,Pogrzeb-Leona-Taraszkiewicza-ps-Jastrzab-Wlodawa-16-lipca-2017.html

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz