DOMEK ALEKSANDRYJSKI JUŻ DOSTĘPNY. WERNISAŻ WYSTAWY O EUGENIUSZU PIĄTKOWSKIM ŚCIĄGNĄŁ TŁUMY

W niedzielę 4 marca w zabytkowym Domku Aleksandryjskim, odbył się wernisaż wystawy przygotowanej przez Muzeum Czartoryskich w Puławach pt. „Eugeniusz Piątkowski – pedagog i społecznik”.

To bardzo ważne wydarzenie, tym bardziej, że odbywa się ono właśnie w tym miejscu po raz pierwszy – mówi dyrektor muzeum Honorata Mielniczenko.

Eugeniusz Piątkowski był pedagogiem i społecznikiem

Ta wystawa to niecodzienna lekcja historii, ukazująca człowieka, który urodził się w zniewolonej ojczyźnie. Kształcił się w niej, a swój wyuczony zawód pedagoga zdobył w wolnej Polsce. W niej też pracował jako nauczyciel i kierownik szkół powszechnych, zdobywając zarazem stopień porucznika rezerwy – wyjaśnia Zbigniew Kiełb, kurator wystawy.

W 1939 r. Eugeniusz Piątkowski bronił ojczyzny m.in. w bitwach pod Iłżą i Tomaszowem Lubelskim. Po aresztowaniu przez Niemców przebywał w latach 1940-1945 w obozach jenieckich oflag VII C Laufen i VII A Murnau. W 1945 r. powrócił do rodziny do Puław, gdzie inwigilowany podjął pracę jako pedagog. Był kierownikiem Szkoły Powszechnej nr 1, nr 2 i nr 3, człowiekiem wielu pasji i zainteresowań, który miał wielki wpływ na kształtowanie postaw młodych ludzi. Zmarł przedwcześnie w wyniku tragicznego wypadku motocyklowego w 1963 r.

– Prezentowana wystawa to nie tylko fotografie z rodzinnego archiwum, ale również osobiste pamiątki po Eugeniuszu Piątkowskim – dodaje Zbigniew Kiełb.

Ekspozycję wciąż można podziwiać w zabytkowym wnętrzu odrestaurowanego Domku Aleksandryjskiego, zwanego też Żółtym

Tekst: Marcin Mizera, fot. Grażyna Bartnik i Seweryn Koziński, PDDM dział Muzeum Czartoryskich w Puławach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz