DĘBLIN: RADNY BANAŚ UZNANY WINNYM PRZESTĘPSTWA

We wtorek 27 czerwca przed Sądem Rejonowym w Rykach zapadł wyrok w sprawie wiceprzewodniczącego Rady Miasta Dęblin Andrzeja Banasia. Samorządowiec został uznany winnym dokonania przestępstwa umyślnego – publicznego zniesławienia wydawcy i dziennikarza Tygodnika Powiśla. Teraz musi zapłacić.

Do złamania prawa przez wiceprzewodniczącego Rady Miasta Dęblin doszło podczas sesji 27 października ub. roku. Radny publicznie, w obraźliwy sposób, wypowiedział się o redaktorze Marcinie Mizerze. Na sali obrad było kilkadziesiąt osób. Wszystko zarejestrowała kamera filmowa. Słuchający tego mieszkańcy natychmiast zganili Andrzeja Banasia za tak oburzające, nieprzystające wiceprzewodniczącemu rady zachowanie. Osoba piastująca tak ważną funkcję ma za zadanie pilnować, by sesje przebiegały w sposób spokojny, bez obrażania kogokolwiek. Tymczasem w tym wypadku to sam Andrzej Banaś zapomniał o panujących podczas obrad zasadach i złamał prawo. Efektem był pozew karny złożony do sądu przez Marcina Mizerę.

Radnemu Banasiowi nie pomogli zgłoszeni przez niego świadkowie, w tym dwie radne: Krystyna Mikusek i Regina Rodzik, które stwierdziły, że w słowach Andrzeja Banasia nie dopatrzyły się niczego niewłaściwego. On sam też niczego złego w nich nie widział. Ale sąd był innego zdania. Wiceprzewodniczący rady został uznany winnym publicznego zniesławienia redaktora Tygodnika Powiśla. Musi teraz zapłacić za jego adwokata i dodatkowo wpłacić na wskazany przez sąd cel charytatywny 500 zł. W sumie, oprócz wstydu, będzie go to kosztowało 1700 zł. Postępowanie co do możliwości zastosowania surowszej kary zostało umorzone na okres próby, który w tym wypadku wynosi rok.

Jestem zadowolony z takiego rozstrzygnięcia. Mam nadzieję, że to powstrzyma w przyszłości pana radnego od publicznego obrażania ludzi – skomentował ogłoszony wyrok Marcin Mizera.

Tekst i zdjęcie: af

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Comments

Dodaj komentarz