CAŁA POLSKA POMAGA NATALCE

Do naszej akcji „SOS dla Natalki” włącza się coraz więcej osób. Sprawa 2-letniej Natalki Bławat, która straciła nóżkę, poruszyła setki ludzi. Do tragedii do doszło w maju tego roku. W spacerującą po osiedlu, obok bloku, w którym mieszka dziewczynkę, wjechał pijany kierowca. Lekarze musieli amputować dziecku prawą nogę. W zdarzeniu ucierpieli też jej braciszek i mama, ale na szczęście nie odnieśli poważnych obrażeń.

Od tego czasu Tygodnik Powiśla robi, co może, by pomóc tej biednej rodzinie. Brakowało dosłownie wszystkiego. Odpowiedź na nasz apel była natychmiastowa. Specjalną stronę na Facebooku: SOSPulawyNatalka lubi już ponad 2 tys. osób z całej Polski. Wszyscy chcą pomóc i pomagają. Nie brakuje znanych i lubianych twarzy o wielkim sercu.
Cugowski dla Natalki

Już w czwartek 7 września dla Natalki zaśpiewa legenda polskiego rocka – Krzysztof Cugowski. Koncert połączony z aukcją dzieł sztuki, odbędzie się w puławskim Hotelu Pikul. Wystąpią także artyści z Puław i okolic m. in. Jadzia Malinowska oraz Kacper Gołda. Słynna fotografka Lidia Popiel i jej mąż – aktor Bogusław Linda przekażą na aukcję zdjęcie ze specjalną dedykacją dla Natalki. Nie zabraknie także dzieł autorstwa znanych kazimierskich malarzy m.in. Piotra Żółkiewskiego i Mieczysławy Izdebskiej – Łazorek. Wszyscy są wstrząśnięci tym, co przytrafiło się Natalce. Cegiełki na koncert w cenie 50 złotych można kupować pisząc na: mmizera.media@gmail.com lub dzwoniąc pod numer: 514 087 747. Organizatorem koncertu jest dziennikarz Marcin Mizera.

Żołnierze z wielkim sercem

Do prowadzonej przez nas akcji „SOS dla Natalki” niedawno włączyli się żołnierze z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. We wtorek 1 sierpnia rozpoczęli zbiórkę pieniędzy dla dziecka. Uroczyste przekazanie zebranych środków odbędzie się 18 sierpnia podczas Pikniku Lotniczego z okazji Święta Bazy.

Gdy przeczytałem o Natalce w Waszym tygodniku przeżyłem szok, uznałem, że musimy się włączyć w akcję i pomóc tej dziewczynce. Koledzy czuli to samo – mówi inicjator zbiórki starszy szeregowy Lucjan Zębek z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Zbiórkę prowadzi Kompania Transportowa, a jej koordynatorami są m.in. starsi szeregowi Grzegorz Lewandowski oraz Krzysztof Mańka.

Wymarzone dwa pokoje

Warto wspomnieć, że rodzina Bławatów, po długim czasie oczekiwania, otrzymała w końcu klucze do, dwupokojowego mieszkania na tym samym osiedlu, czyli na ulicy Wólka Profecka. Mają się przeprowadzić do 20 sierpnia. Dotychczas 5-osobowa rodzina zmuszona była do mieszkania, a raczej „gnieżdżenia” się w malutkim, jednopokojowym mieszkanku o wielkości ok. 20 m2. Niestety, „nowe” ciężko będzie przystosować do warunków, jakie muszą być spełnione, by zamieszkała tam Natalka wraz ze swoim rodzeństwem. Przypomnijmy, że jeden z braci choruje na autyzm. Dwójka niepełnosprawnych dzieci musi mieć dostosowaną do ich potrzeb łazienkę, w której ma być zarówno kabina prysznicowa (dla Natalki), jak i wanna dla jej autystycznego braciszka Bartusia. Łazienka w nowym mieszkaniu jest miniaturowa. Jednak w tej chwili największym problem jest brak mebli, gdyż te posiadane przez rodzinę nie wytrzymają przeprowadzki. Jest ich też za mało. Dlatego też zwracamy się do firm i sklepów meblowych o pomoc w wyposażeniu mieszkania. Niezbędna będzie również pomoc w remoncie, żeby tak ciężko doświadczona przez los rodzina mogła wreszcie zamieszkać w przyzwoitych warunkach.

Dowiedzieliśmy się, że sprawca tragedii, 27-letni kierowca, który pod wpływem alkoholu wjechał samochodem w idącą chodnikiem rodzinę Bławatów usłyszał już zarzuty. Będzie sądzony za spowodowanie wypadku drogowego skutkującego ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu i chorobą realnie zagrażającą życiu, nieudzielenie pomocy poszkodowanym, jazdę w stanie nietrzeźwości oraz zabór pojazdu w celu krótkotrwałego użycia. Grozi mu do 20 lat pozbawienia wolności. Jego proces będziemy relacjonować na łamach Tygodnika Powiśla.

Tekst i fot. tp

Osoby prywatne oraz firmy, które chcą przekazać rzeczy na aukcję na rzecz małej Natalki proszone są o kontakt. Akcja „SOS dla Natalki z Puław” – koordynator Marcin Mizera, tel. 514 087 747.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz