BURMISTRZ DĘBLINA: „KONSTYTUCJA 3 MAJA TO ŹRÓDŁO SIŁY I MĄDROŚCI POLAKÓW”

Dęblińskie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godz. 10.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie. Mszę celebrował proboszcz tamtejszej parafii Zbigniew Daniluk i ks. Mariusz Leonik z parafii wojskowej pw. Matki Bożej Loretańskiej w Dęblinie.

Po nabożeństwie, przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej, uczestnicy przeszli ulicami miasta na plac przed Ratuszem Miejskim, gdzie znajduje się Pomnik Niepodległości.

 Z okazji Święta 3 Maja burmistrz Dęblina Beata Siedlecka wygłosiła okolicznościowe przemówienie. W swoim wystąpieniu przypomniała o znaczeniu konstytucji oraz o wartościach w niej zawartych:
Konstytucja 3 Maja była nowoczesną konstytucją w Europie, mądrą i odważną próbą modernizacji naszego państwa. Próbą zapewnienia bezpiecznego bytu narodu poprzez głęboką reformę, wzmocnienia struktur władzy oraz budowania silnej i nowoczesnej armii. Konstytucja 3 Maja to nie tylko dokument z przeszłości, to także ciągłe niegasnące źródło siły i mądrości Polaków, to taki namacalny dowód, że nasz naród zachował zdolność do mądrego rządzenia samym sobą oraz do odpowiedzialnego organizowania własnej wolności – mówiła burmistrz Beata Siedlecka.
 
Burmistrz podkreśliła również znaczenie wartości społeczno – patriotycznych:
Przez 227 lat zmieniły się czasy i obyczaje, ale wartości pozostały te same. Na nas spoczywa obowiązek bycia w stałej gotowości ich bronić. Tak jak twórcy Konstytucji 3 Maja, wznieśmy się ponad podziały i własne interesy. Razem i solidarnie! Byśmy mogli – jako europejskie społeczeństwo obywatelskie – deklarować świadomie i bez wstydu Wiwat Sejm, Wiwat Naród, Wiwat wszystkie stany!
 
Honorową wartę przed pomnikiem pełnili podchorążowie WSOSP oraz dziewczęta w strojach historycznych z Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie. Po oddaniu salwy honorowej oraz odczytaniu Apelu Pamięci, delegacje złożyły wieńce i wiązanki. Hołd poległym za Ojczyznę oddali przedstawiciele: dęblińskiego samorządu, władz wojewódzkich i powiatowych, dęblińskich jednostek wojskowych, służb mundurowych, zakładów pracy, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń oraz placówek oświatowych.
 
Uroczystości na placu przed Ratuszem Miejskim zakończyły się koncertem w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Dęblina oraz defiladą Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i Pododdziałów.
 
Następnie w Ratuszu Miejskim odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta, którą uświetnił występ Chóru Dziecięcego Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”.
 Podczas uroczystości wiązanki złożyły następujące delegacje:
 1. Władze samorządowe Miasta Dęblin
 2. Senator RP Stanisław Gogacz
 3. W imieniu posła Krzysztofa Michałkiewicza – przedstawiciele „Prawa i Sprawiedliwości” w Dęblinie
 4. Władze Powiatu Ryckiego
 5. Dowódcy Jednostek Wojskowych Garnizonu Dęblin
 6. Kierownik Składu Stawy 3. Regionalnej Bazy Logistycznej oraz Zastępca Dowódcy 22. batalionu lekkiej piechoty w Dęblinie
 7. Placówka Żandarmerii Wojskowej w Dęblinie
 8. Komisariat Policji w Dęblinie
 9. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. Oddział w Dęblinie
 10. Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A. w Dęblinie
 11. dęblińskie instytucje kultury: Muzeum Sił Powietrznych, Miejski Dom Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna
 12. Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Dęblinie
 13. Ośrodek Pomocy Społecznej w Dęblinie
 14. Związek Sybiraków Oddział Dęblin – Puławy
 15. Dębliński Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
 16. Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Dęblinie oraz Koło Nr 7 Polskiego Związku Diabetyków w Dęblinie
 17. Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – Koło Miejskie w Dęblinie oraz Związek Żołnierzy WP Koło nr 17 w Dęblinie
 18. Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział Dęblin
 19. dęblińskie placówki oświatowe
 20. Zespół Szkół Zawodowych Nr 1w Dęblinie
 21. Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Dęblinie
 22. Koło Nr 4 Dęblin-Miasto oraz Koło START Polskiego Związku Wędkarskiego
 23. Lokalna Grupa Działania „Lepsza przyszłość Ziemi Ryckiej”
 24. Dęblińskie Integracyjne Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych DISON oraz Dęblińskie Stowarzyszenie Sportowe „Orlęta”
 25. Towarzystwo Przyjaciół Dęblina
 26. Zarząd Główny i Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Zarząd Główny i Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej
 27. Dęblińska Rada Przedsiębiorców
 28. Klub Radnych „Razem dla Dęblina”
Organizatorami tegorocznych obchodów 227. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja byli:
 
– Miasto Dęblin
– Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
– Centrum Szkolenia Inżynieryjno – Lotniczego
 
Tekst: UM Dęblin, fot. Marcin Mizera