BLISKO 6 MLN PLASTIKOWYCH BUTELEK WYMIENIONO NA DRZEWA. RUSZYŁA KOLEJNA EDYCJA AKCJI

Grupa Azoty PUŁAWY, będąc aktywnym uczestnikiem Międzynarodowego Programu Przemysłu Chemicznego „Odpowiedzialność i Troska”, kolejny raz zaprosiła w tym roku placówki edukacyjne z powiatu puławskiego do akcji „Drzewko za Butelkę”. Jest to najbardziej rozpoznawalna akcja ekologiczno-edukacyjna, którą Spółka organizuje od 2005 roku.

W tym roku do zbierania plastikowych butelek przystąpiło 30 placówek, w tym 17 szkół podstawowych i 13 przedszkoli. Od ubiegłego roku nagradzana jest najlepsza klasa lub grupa przedszkolna w każdej placówce. 23 maja ruszają lokalne Finały akcji , które potrwają do 31 maja. Finał finałów podczas którego nagrodzona zostanie najlepsza klasa i najlepszy zbieracz w całej tegorocznej edycji „Drzewka za Butelkę” odbędzie się w siedzibie Grupy Azoty PUŁAWY w pierwszym tygodniu czerwca.

Akcja „Drzewko za Butelkę” polega na zbieraniu przez dzieci ze szkół i innych placówek edukacyjnych plastikowych butelek. W zamian za udział w akcji, otrzymują one sadzonki drzewek. Butelki trafiają do wtórnego wykorzystania, a nauczyciele w oparciu o materiały dostarczone przez koordynatorów uczą dzieci szacunku do środowiska naturalnego, zasad postępowania z odpadami i mówią o korzyściach z ponownego ich wykorzystania. Organizatorzy Akcji przypominają też o zgniataniu butelek przed wrzuceniem ich do pojemnika. Najlepsi zbieracze (klasy i indywidualni uczestnicy), otrzymują nagrody, które wręczane są podczas uroczystego finału Akcji.

Początkowo Spółka zainteresowała tą inicjatywą wyłącznie puławskie szkoły podstawowe. Szybko jednak Akcja stała się głośna w regionie i w kolejnych edycjach wzięły w niej udział również szkoły z okolicznych miejscowości. Od 2012 roku Akcja prowadzona jest wyłącznie w wiejskich szkołach z okolic Puław, a partnerami w jej organizacji są Starostwo Powiatowe Puławy i Zakład Usług Komunalnych w Puławach.

W zbieranie butelek, oprócz samych uczniów (w akcji wzięło już udział prawie 30 000 dzieci), zaangażowały się całe rodziny i społeczności lokalne. W sumie, przez 12 lat trwania akcji, zebrano w regionie puławskim 5 676 650 plastikowych butelek i zasadzono 3 354 drzewka.

MS