OD 3 DO 70 LAT. SZTAFETA POKOLEŃ NA „BIEGU WILKÓW

W niedzielę 4 marca na terenie Parku Książąt Czartoryskich odbył się „Bieg Wilków” – ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Pobiegło blisko 140 osób z całego powiatu puławskiego. Przedział wiekowy uczestników wahał się od lat 3 do… 70. Co cieszy szczególnie, wśród uczestników najwięcej było dzieci i młodzieży szkolnej.

Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Celem „Biegu Wilków” było oddanie hołdu bohaterom powojennego antykomunistycznego podziemia. Wszyscy biegacze otrzymali pamiątkowe medale i unikatowe koszulki z wizerunkiem majora Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”. Ten bohaterski żołnierz uczęszczał do I LO im. ks A.J Czartoryskiego w Puławach. Liceum było jednym z partnerów biegu.

Zawodnicy pobiegli na 3 dystansach: głównym na 5 km, symbolicznym o długości 1945 m (w tym roku Bernaciak wraz z dowodzonym przez siebie oddziałem partyzantów rozbił Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Puławach, uwalniając 107 więźniów) oraz na 400 metrów dla dzieci. Zwycięzcy, oprócz medali i koszulek, otrzymali puchary ufundowane przez prezydenta Miasta Puławy Janusza Grobla oraz starostę puławskiego Witolda Popiołka. Do najlepszych powędrowały również nagrody specjalne.

BIEG WILKÓW – ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych – GALERIA ZDJĘĆ NA FACEBOOKU

W kategorii dziecięcej zwyciężył Michał Oroń, tuż za nim uplasowała się Izabela Grotnik, trzecie miejsce zajęła Kornelia Szulowska.

Zwycięzcami biegu symbolicznego byli kolejno: Sebastian Gąsiorowski, Szymon Gałązka oraz na miejscu trzecim uczeń „Czartorycha” Mikołaj Kopania.

Grzegorz Więsztal okazał się najlepszy w biegu głównym. Za nim uplasował się Mariusz Wicik z Kazimierza Dolnego, z kolei na trzecim stopniu podium stanął brat Grzegorza – Michał Więsztal. Najszybszą kobietą okazała się Paulina Tarkowska.

Warto podkreślić, że gościem honorowym wydarzenia był żołnierz Armii Krajowej, porucznik Jerzy Bozik, który dawał biegaczom sygnał do startu. Opowiedział także uczestnikom o tym, jak ważne jest pielęgnowanie patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Jerzy Bozik, pomimo swych 92 lat, przyjechał na bieg samochodem! Towarzyszyli mu Małgorzata i Jerzy Lenartowiczowie z puławskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK i WiN.

Partnerami „Biegu Wilków” były: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Powiat Puławski, Miasto i Gmina Puławy, Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz Auto Centrum Boreczek.

Patronat Honorowy objęli: Poseł na Sejm RP Krzysztof Szulowski, Starosta Powiatu Puławskiego Witold Popiołek, Prezydent Miasta Puławy Janusz Grobel, Wójt Gminy Puławy Krzysztof Brzeziński oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Smaga.

Podziękowania należą się także Ewelinie Sętowskiej-Dryk oraz Katarzynie Dytkowskiego z I LO im. ks. A.J Czartoryskiego w Puławach. Organizatorem wydarzenia był dziennikarz i wydawca Tygodnika Powiśla Marcin Mizera.

(tekst: eva, fot. Anna Filipowska)