PUŁAWY: UMOWA NA BUDOWĘ NOWEJ HALI PODPISANA

W miniony piątek wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski i prezydent Puław Janusz Grobel podpisali umowę na dofinansowanie przez resort budowy nowej hali sportowo – widowiskowej w Puławach. Ministerstwo dołoży do powstania nowego obiektu 17 milionów złotych. Złożenie podpisów pod umową w praktyce oznacza rozpoczęcie prac nad tą od dawna oczekiwaną przez puławskich sportowców i kibiców inwestycją.

Obiekt, który powstanie na działce po byłym tartaku przy ul. Lubelskiej został wpisany na listę obiektów strategicznych dla polskiego sportu.

To szczególny dzień dla Puław. Możemy śmiało powiedzieć, że praktycznie startujemy z budową. Bez dofinansowania ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki rozpoczęcie tej inwestycji nie byłoby możliwe – mówił prezydent Janusz Grobel.

O budowie nowej hali, mającej zastąpić robiący się za ciasny – głównie za sprawą sukcesów szczypiornistów Azotów Puławy – obiekt przy al. Partyzantów, zaczęto myśleć w 2010 r. Miasto zakupiło duży teren przy ul. Lubelskiej o powierzchni 5 ha, pozwalający na realizację kompleksu sportowego. W pierwszej kolejności powstanie tam wielofunkcyjna hala sportowo – widowiskowa. W kolejnym etapie dobudowany zostanie drugi budynek, mieszczący basen.

To będzie najnowocześniejsza hala na Lubelszczyźnie. Oprócz drużyny Azotów będą tu mogły być rozgrywane także mecze reprezentacji Polski. Widzimy potrzebę finansowania na wschodzie Polski infrastruktury sportowej, tak by doszlusować do dużych ośrodków sportowych z zachodniej czy centralnej Polski – mówił wiceminister Jarosław Stawiarski.

Wiceszef resortu sportu zwrócił uwagę na udział Grupy Azoty Puławy przy tej inwestycji.

Mam nadzieję, że spółka pozwoli sobie na zaangażowanie finansowe, bo jej pracownicy to przecież mieszkańcy Puław i powiatu puławskiego. Nie ma lepszej inwestycji, jak inwestycja w swoich pracowników – bo tu będą grały ich dzieci. Hala jest tworzona przecież nie tylko dla ligi zawodowej – dodał Stawiarski.

Zarząd Grupy Azoty Puławy S.A., który jest sponsorem strategicznym występującej w Superlidze drużyny piłki ręcznej Azotów Puławy, na uroczystości podpisania umowy reprezentował członek zarządu Andrzej Skwarek.

Rozważamy zaangażowanie się w projekt budowy nowej hali sportowej. Prezydent Janusz Grobel skierował do nas pismo wraz ze stanowiskiem Rady Miasta Puławy. Wniosek jest rozpatrywany i analizowany – powiedział Andrzej Skwarek.

Podpisanie umowy o dofinansowaniu budowy hali połączone było z prezentacją sztabu szkoleniowego i zawodników Klubu Sportowego Azoty Puławy. To ten klub jest bowiem najbardziej zainteresowany powstaniem hali.

To bardzo dobry dzień dla klubu, ale i dla miasta. Pamiętam jak pół roku temu, przy pełnej publiczności, podczas meczu przewodnicząca Rady Miasta Puławy Bożena Krygier i poseł Krzysztof Szulowski powiedzieli, że zajmą się budową nowej hali. Sądziłem, że to tylko taka propagandowa akcja. Ale trzeba przyznać, że byli bardzo skuteczni i doprowadzili do tego ważnego wydarzenia dla całych Puław, jakim jest podpisanie umowy o współfinansowaniu inwestycji. Ta umowa to potężny krok w kierunku budowy nowej hali – powiedział Jerzy Witaszek, prezes Azotów Puławy.

Hala przy ul. Lubelskiej, zaprojektowana przez puławską pracownię architektoniczną Marka, ma mieć pojemność 3350 miejsc siedzących na trybunach stałych i teleskopowych. Wokół obiektu przewidziano parking dla ponad 450 samochodów. Koszt inwestycji to ponad 40 milionów złotych.

(b)
fot. Bartek Czech